‘De liefde van mijn leven leeft in mijn verleden. Dat is ondanks de alliteratie een vreselijke zin om te moeten schrijven. Ik wil niet net als het hotel waar ik verblijf en het continent waarnaar het is vernoemd tot de conclusie komen dat de beste tijd achter mij ligt en dat ik van de toekomst weinig meer te verwachten heb dan te teren op mijn verleden.’
De schrijver neemt zijn intrek in het illustere maar in verval geraakte Grand Hotel Europa om te overdenken waar het is misgegaan met Clio, op wie hij in Genua verliefd is geworden en met wie hij in Venetië is gaan wonen. Hij reconstrueert het meeslepende verhaal van liefde in tijden van massatoerisme, van hun reizen naar Malta, Palmaria, Portovenere en de Cinque Terre en hun spannende zoektocht naar het laatste schilderij van Caravaggio. Intussen vat hij een fascinatie op voor de mysteries van Grand Hotel Europa en raakt hij steeds meer betrokken bij het wedervaren van de memorabele personages die het bevolken en die uit een eleganter tijdperk lijken te stammen, terwijl de globalisering ook op die schijnbaar in de tijd gestolde plek om zich heen begint te grijpen.
Grand Hotel Europa is de grote roman van Ilja Leonard Pfeijffer over het oude continent, waar zoveel verleden is dat er voor toekomst geen plek meer is en waar het meest reële toekomstperspectief geboden wordt door de exploitatie van dat verleden in de vorm van toerisme. Het is een theatraal en lyrisch boek over de Europese identiteit, nostalgie en het einde van een tijdperk. Het is, hoe verontrustend het ook zijn mag, zijn beste boek tot nu toe.
Drie fragmenten, voorgelezen door Ilja Leonard Pfeijffer in de Opera van Gent tijdens Saint Amour 2019:
1 – “Want zij was naakt” – hoofdstuk 4, pp. 52-4 (video)
2 – “Daar wordt een man niet beter van” – hoofdstuk 4, pp. 56/7 (video)
3 – “De buikdanseres” – hoofdstuk 25, pp. 534/5 (video)
Grand Hotel Europa is ook verkrijgbaar als luisterboek, gelezen door Francis Broekhuijsen.
“Grand Hotel Europa deinst nergens voor terug, wil imponeren en imponeert. Het is die grote-grotere-grootste greep die de roman tot een verbluffend meesterstuk maakt. Het is bovendien een heerlijk boek, dat je leest met een gretigheid die almaar koortsachtiger wordt. Pfeijffer ving de tijdgeest en dient hem hier onweerstaanbaar op. Hij heeft de roman van het jaar geschreven.” — NRC Handelsblad (Nederland)
“Grand Hotel Europa is met zijn grandioze stijl, de intrigerende verwevenheid van alle mogelijke thema’s en motieven, maar toch vooral ook de meeslepende verbeelding van onderwerpen van onze tijd een echt meesterwerk, briljant en rijk. […] Het zal de tijd trotseren.” — Trouw (Nederland)
“Grand Hotel Europa is niet alleen een overrompelende leeservaring, Pfeijffer zadelt je ook op met tonnen denkstof. Wie doet het hem na in de huidige Nederlandse literatuur, met zo’n grote greep de tijdgeest het vuur aan de schenen leggen en een lange neus maken tegen al die brave, petieterige romannetjes vol first world problems?” — De Morgen (België)
“Noem Grand Hotel Europa gerust een pageturner. Het meest bewonderenswaardige aan de roman is nog wel Pfeijffers fascinatie voor de materie, zijn betrokkenheid. […] Grand Hotel Europa is niet alleen een beschouwing over onze identiteit, maar ook een bijdrage aan de voortzetting ervan.” — De Volkskrant (Nederland)
“Met Grand Hotel Europa heeft Pfeijffer geschreven wat alle kenmerken heeft om te worden omschreven als de ‘Grote Europese roman’. […] Grand Hotel Europa is Pfeijffers geniale metaforische roman over het oude continent.” – Fatti Italiani (Italië)
“Grand Hotel Europa is een indrukwekkende roman die de lezer meesleept, prikkelt, irriteert, amuseert en ten slotte overdonderd achterlaat. De roman in een rijke, weelderige stijl bespeelt vele registers en is altijd overvloedig, de vele verhaallijnen worden schijnbaar moeiteloos afgewikkeld. […] Met Grand Hotel Europa heeft Ilja Leonard Pfeijffer volbracht wat zijn alter ego zich voorneemt: ‘met de beste middelen en materialen uit het verleden een gedenkteken op te richten voor het nu’.” — Juryrapport Libris Literatuurprijs
“Elke zin in Grand Hotel Europa is gedoopt in zowel heimwee als ongerustheid.” — De Standaard (België)
“Een levendig, slim en soms kwaadaardig boek. […] Ilja Leonard Pfeijffer ontwierp zijn Grand Hotel Europa niet alleen als een eerbetoon aan het oude, mythisch geladen continent, maar ook als podium en forum voor debat over de tegenstellingen en omwentelingen van onze tijd. […] Het plezier om het allemaal voor zichzelf te lezen, tot aan het verbazingwekkende einde, mag men zich niet laten ontnemen.” – Süddeutsche Zeitung (Duitsland)
“De nieuwe Toverberg heet misschien Grand Hotel Europa.” – Neue Ruhr Zeitung (Duitsland)
“Tussen fantasie en ironie, met duizend-en-een culturele tournures die niet voorbij gaan aan onze meest directe ervaring van het hedendaagse leven, heeft Ilja Leonard Pfeijffer een roman geschreven met een overvolle en vrolijke verbeeldingskracht. Een fantastische metafoor voor ons oude continent.” – ABC Cultura (Spanje)
“Een sterke en fascinerende roman die men niet gemakkelijk vergeet.” – La Stampa (Italië)
“Een geweldige roman, schitterend verteld en absoluut het lezen waard.” – Ruhr Nachrichten (Duitsland)
“Een van de beste romans die ik de afgelopen jaren heb gelezen. […] Een heldere, meedogenloze en tragische reflectie op het verval van Europa. […] Dit is een roman die niet alleen amuseert, maar ook aanmoedigt om na te denken, enkele van zijn meer analytische passages te herlezen en vooroordelen te herzien. […] Pfeijffer slaagt erin om alle stukjes van deze puzzel van karakters, plots, situaties, scenario’s en reflecties perfect op elkaar af te stemmen in een demonstratie van helderheid en orde die narratieve harmonie oplegt aan zijn retorische grillen ten gunste van begrip en comfort voor de lezer. Meesterlijk taalgebruik draagt hieraan bij. De precieze woordkeuze, de compositorische vaardigheid en de modulatie van de toon, afgestemd op de verschillende situaties, geven de vertelling de welsprekendheid, eenvoud, elegantie en natuurlijkheid. […] Dit uitmuntende werk laat de lezer zien hoe Pfeijffer verschillende gebieden en sferen doorkruist zonder een slag te missen. […] Alles klopt in deze in alle opzichten grootse roman, met passages die uitnodigen tot declameren, komische momenten (tip: zoek een foto van de auteur online als je de passage over het strand leest) en personages die zo zorgvuldig geconstrueerd zijn en die zijn beschreven met zo’n precisie dat ze ieder de volledige thematiek tot uitdrukking brengen van het stuk waarin ze spelen en het idee dat ze vertegenwoordigen. Kortom, een staalkaart van genres en stijlen die in harmonie samenkomen in een finale die uitmondt in een onthullende allegorie en een verrassing biedt als klap op de vuurpijl van dit prachtige werk.” – La Opinión de Murcia (Spanje)
“Met Grand Hotel Europa schreef de Nederlander Ilja Leonard Pfeijffer een Europese sociale roman, vol ironie en humor.” – Welt am Sonntag (Duitsland)
“Het beste aan deze roman zijn de intelligente visie en het wereldbeeld die individuele beslommeringen overstijgen, vrucht van Pfeijffers zeldzame vermogen om de Zeitgeist te bevatten. […] De auteur presenteert een meerstemmige roman, die zich niet tot één register beperkt en die indruk maakt, informatief is en aantrekkelijk. Op een ogenschijnlijk natuurlijke manier verbindt de auteur diverse verhalen en met behulp van alle middelen die binnen het bereik van een schrijver liggen weet hij de lezer te boeien.” – Observador (Portugal)
“Het werk is een liefdesverklaring en tegelijkertijd een doemboek dat de mentale toestand van Europa tot leven brengt in een aangrijpend verhaal. Na het lezen ben je trots op dit continent, maar je maakt je ook een beetje zorgen over hoe het verder zal gaan met dit Europa.” – Süddeutsche Zeitung Magazin (Duitsland)
“Pfeijffer creëert betoverende personages, heeft een groot talent voor ironische beschrijving en is zelf zo’n gepassioneerd en overtuigd Europeaan, een auteur zo verliefd op kunst en geschiedenis dat alleen daar al hoop in schuilt.” – NDR Kultur (Duitsland)
“Actueel, leuk, superinteressant en superrelevant.” – Expresso (Portugal)
“Vermakelijk, leerzaam en informatief, vol gedachten, inzichten, analyses, grijnzend, boos, melancholisch, satirisch, onthullend, over-the-top, kortom: interessant en gevarieerd.” – Bayerischer Rundfunk (Duitsland)
“Pfeijffers stem, verbaasd, sensueel en ontwapend wanneer hij terugdenkt aan Clio, hard en veroordelend wanneer hij degenen analyseert die zich alleen verplaatsen om bevestiging te vinden van hun eigen vooroordelen, sympathiek en bewonderd bij het luisteren naar Abdul, wordt bijna teder en lyrisch in zijn liefdeslied voor het oude continent. […] Het volstaat om de majestueuze hal van het Grand Hotel Europa te betreden om te weten dat er geen seconde verloren zal gaan.” – Il Piccolo (Italië)
“Wetend, geestig en welwillend ontwerpt de echte Ilja Pfeijffer een literair gebouw dat meer kan zijn dan een dak boven je hoofd en een tijdelijk onderkomen voor wisselende gasten. Grand Hotel Europa ambieert iets veel groters: een oud idee in nieuw sexy licht te vangen.” – Galore Literatur (Duitsland)
“Deze roman barst uit zijn voegen van de verhalen zoals een renaissancekathedraal van sculpturen. Overal wil je pauzeren, maar de verhalende stroom gaat van het ene verbazingwekkende interne verhaal naar het volgende, van origineel naar origineel, van een gepolijste dialoog tot de onontkoombare, opvallend precieze clou. Pfeijffer schuwt romantiek, fantasie en cultuurhistorische uitstapjes niet. Zijn roman is een hoorn des overvloeds van frisse ideeën […]. Overal kun je zien hoe de huidige kunst op zijn knieën valt voor de omwentelingen van deze tijd of hoe ze zich verstopt in een muizenhol. Dit wulpse boek niet.” – Freie Presse (Duitsland)
“Een bekwame fictieve inventaris in een soms hilarische, ontroerende, onderhoudende schrijfstijl.” – Weilheimer Tagblatt (Duitsland)
“Ondanks het beladen onderwerp leest zijn grote Europaroman als een trein.” — De Tijd (België)
“Op de lange termijn zal Grand Hotel Europa als een baanbrekend werk worden beschouwd, dat een keerpunt in de geschiedenis van Europa documenteerde en voorspelde in de vorm van een roman.” – IPG-Journal (Duitsland)
“Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer mag je zetten op het plankje naast Europa-boeken van Thomas Mann en Harry Mulisch. Zelden een roman gelezen die zo vernuftig een tragisch maar mooi liefdesverhaal verknoopt met ernstige maar nooit saaie, vaak geestige beschouwingen over het verschijnsel Europa. […] Grand Hotel Europa is een liefdesbrief aan een oude geliefde, een doodvermoeid maar bloedmooi continent.” — De Limburger (Nederland)
“Met het virtuoze gebaar waarmee Pfeijffer zijn breedvoerige en kokette vertellingen pleegt aan te vatten, en met de zwierige elegantie van zijn zinnen, maakte hij een roman en een bezinning tegelijk over de paradoxen van toerisme en migratie, en over het verlangen naar verleden dat Europa zo eigen is.” — Gudrun De Geyter voor Klara (België)
“Of ze nu gaan over vluchtelingen, massatoerisme, globalisering, selfies of Caravaggio: niet alleen wát Pfeijffer vertelt, maar ook zijn enorme taalvaardigheid en het plezier dat ervan afstraalt, houdt je tot de laatste pagina in de ban. Wat ons betreft op de valreep dé roman van 2018.” — Het Laatste Nieuws (België)
“Spetterend van schrijfplezier en regelmatig tot nadenken stemmend.” — De regionale kranten van de Holland Media Combinatie (Nederland)
“Grand Hotel Europa is een magistrale roman die veel verhalen op sublieme en erudiete wijze met elkaar weet te verweven. Zelfs als de naargeestige feiten over waar het met Europa naartoe gaat ons lijken te ontmoedigen, weet de auteur ons toch nog een hart onder de riem te steken. Grand Hotel Europa mag het verval beschrijven, toch is er hoop, zeker in de liefde.” — Nederlands Dagblad (Nederland)
“Grand Hotel Europa is een wonderlijk vrij boek. […] Pfeijffer moet het met een enorm plezier geschreven hebben.” — De Groene Amsterdammer (Nederland)
“Zoals zij alter ego in het boek het zegt, wil Pfeijffer met de ‘beste middelen en materialen uit het verleden een gedenkteken oprichten voor het nu’. Dat is gelukt.” — Elsevier (Nederland)
“De roman is groots en meeslepend, balanceert tussen feit en fictie en is met uiterste precisie opgeschreven. Ilja Leonard Pfeijffer heeft met Grand Hotel Europa zonder meer zijn magnum opus afgeleverd.” — De Boekenkrant ***** (Nederland)
“Dit boek doet wat goede literatuur behoort te doen, namelijk de lezers laten nadenken, hen een spiegel voorhouden, en alle argumenten die ze verzinnen om hun gedrag goed te praten keihard doorprikken. Pijnlijk en confronterend, een heftige leeservaring waar ik van genoten heb.” — NCRV Gids (Nederland)
“Pfeijffer toont zich met dit boek opnieuw een schrijver die een paar maten te groot is voor Nederland. […] Een fonkelend literair meesterwerk.” — hhBest (Nederland)
“Met Grand Hotel Europa trekt Ilja Leonard Pfeijffer alle registers open. Hij vermaakt zijn lezers met verschillende plotlijnen en thema’s, houdt hen een spiegel voor en doet hen nadenken over het verleden én de toekomst. Grand Hotel Europa is tot in de puntjes verzorgd en geeft blijk van een groot vakmanschap. […] De rijkdom van het geheel is overdonderend, waardoor Grand Hotel Europa een boek is waarvoor je uitgebreid de tijd moet nemen. Ilja Leonard Pfeijffer balanceert op een slappe koord, maar verliest geen moment het evenwicht. Wel integendeel, het is indrukwekkend hoe elegant hij slalomt tussen verschillende plotlijnen, registers en thema’s. Op grandioze manier haalt hij de overkant, waar hem alleen maar applaus kan wachten.” — Hebban (Nederland)
“Groots meesterwerk van grootse meester.” — Cutting Edge (Nederland)
“Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer is een ijzersterke roman over alle facetten van de liefde, Europa en massatoerisme.” — Ardnas (Nederland)
“Grand Hotel Europa is een schitterend boek: stilistisch meesterlijk, compositorisch briljant, raak in zijn kritiek, vaak hilarisch.” — MappaLibri (Italië)
“On-Nederlands goed. In één woord: fantastisch, grandioos, magnifiek, splendide, subliem, superbe, wondermooi.” — Ronald Ohlsen voor Tzum (Nederland)
“Een spektakelstuk.” — De Leeuwarder Courant (Nederland)
“Zolang Europa kunstenaars voortbrengt als Ilja Leonard Pfeijffer, zijn wij niet alleen maar verleden, maar kunnen we een nieuwe toekomst bouwen.” — Femke Halsema, burgemeester van Amsterdam
*****
Een selectie van reacties van de internationale uitgeverijen die de rechten hebben verworven:
– “Ik volg de fictie van Ilja Leonard Pfeijffer al jaren, dankzij de uitstekende vertalingen die in de VS zijn gepubliceerd door Open Letter Books en Deep Vellum Publishing. Het proza van Pfeijffer is grappig, smerig, scherp en tegelijkertijd zelfbewust en licht. Ik ben erg blij dat ik zijn grootste en belangrijkste werk tot nu toe hier in de Nieuwe Wereld kan publiceren: met recht de grote Europese roman! “- Jeremy Davies, Farrar, Straus en Giroux (Noord-Amerika)
– “Ik ben verrukt dat we het magnifieke Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer zullen publiceren. Het is een rijke, gedurfde en eindeloos intelligente roman, opgebouwd uit verhaallijnen die intrigerend zijn en een intiem persoonlijk verhaal vertellen, maar ook een groter beeld schetsen: de lange reis die Europa achter zich heeft en de uitdagingen waarmee het nu wordt geconfronteerd. “- Nicholas Pearson, 4th Estate (Verenigd Koninkrijk en het Gemenebest)
– “Ik was verbaasd door het feit dat Ilja in zijn tekst twee dingen tegelijk kan doen – hij creëert een verhaal vol spanning en emotionele diepgang, terwijl hij tegelijkertijd in staat is om de Europese geschiedenis, cultuur, filosofie – en de huidige situatie op een zeer inspirerende manier te analyseren. Geen gemakkelijk concept – maar volledig overtuigend uitgevoerd. Ik weet zeker dat Duitse lezers (en niet in de laatste plaats de critici) dit zullen herkennen en waarderen. “- Thomas Tebbe, Piper Verlag (Duitsland)
– “Eindelijk is het zover: de grote Europese roman! We hebben gewacht op een boek als dit. Het is een mooi liefdesverhaal en een zeer slimme reflectie op de Europese identiteit, waarbij de tijdgeest op een precieze, indrukwekkende, ambitieuze en intelligente manier wordt vastgelegd. Geschreven in een proza dat letterlijk over de pagina’s danst, met slimme zinnen vol energie, verfrissende reflecties en inzichten […] Om dit alles in een werk van grote literaire kwaliteit te gieten dat tegelijkertijd toegankelijk en aangrijpend is en een heuse page-turner, is niets minder dan indrukwekkend. “- Lene Sandvold Evensen, Gyldendal (Noorwegen)
– “Grand Hotel Europe is zonder twijfel een meesterwerk – verfijnd, semantisch meerlagig en stilistisch briljant – een eigentijdse klassieker die alleen geschreven zou kunnen zijn door een auteur van uitzonderlijk talent en benijdenswaardige eruditie. De roman speelt zich af in Venetië, op slechts een paar uur rijden van Kroatië. De stad dient niet alleen als een metafoor voor het oude continent, maar ook als een plaats die een ondankbare toeristische realiteit met veel Kroatische steden deelt. “- Marija Bošnjak, V.B.Z. online boekwinkel en club. (Kroatië)
Recensie (*****) van Grand Hotel Europa in NRC Handelsblad
Recensie van Grand Hotel Europa in Trouw
Recensie van Grand Hotel Europa in De Volkskrant
Recensie van Grand Hotel Europa in De Morgen
Recensie van Grand Hotel Europa in het Nederlands Dagblad
Recensie van Grand Hotel Europa in De Groene Amsterdammer
Recensie (*****) van Grand Hotel Europa in De Boekenkrant
Juryrapport van de Libris Literatuurprijs 2019
Essay van Lars Bernaerts over Grand Hotel Europa voor De Reactor
Ilja Leonard Pfeijffer geïnterviewd over Grand Hotel Europa door Eva Jinek (video)
Ilja Leonard Pfeijffer geïnterviewd over Grand Hotel Europa door Carolina lo Galbo in het televisieprogramma VPRO Boeken (video)
Ilja Leonard Pfeijffer geïnterviewd over Grand Hotel Europa door Margriet van der Linden in het programma ‘M’ (video)
Interview met Jelle van Riet over Grand Hotel Europa in De Standaard
Interview met Danny Illegems in De Morgen
Interview met Janneke Siebelink over Grand Hotel Europa voor het Lees Magazine van bol.com
Interview met Roderik Six over Grand Hotel Europa in Knack
Interview met Maarten Moll over Grand Hotel Europa in Algemeen Dagblad en Parool
Interview met Thomas Peeters over Grand Hotel Europa in De Tijd
Interview met Kevin van Vliet over Grand Hotel Europa in HP De Tijd
Groot interview met Tom Kellerhuis over Grand Hotel Europa in HP De Tijd
Dubbelinterview met Stella Seitun in NRC Handelsblad
Interview over Grand Hotel Europa voor Domus (Engels)
Interview over Grand Hotel Europa met Sander Becker in Trouw
Debatavond over Grand Hotel Europa in De Balie, Amsterdam (video)
Interview over Grand Hotel Europa bij Van Gils & Gasten (video)
Lieven Van Gils en Tom Lenaerts over Grand Hotel Europa (video)
Interview bij MAX Nieuwsweekend Radio over Grand Hotel Europa (audio)
Interview over Grand Hotel Europa bij Nooit Meer Slapen, VPRO Radio (audio)
Interview over Grand Hotel Europa bij Pompidou, Radio Klara, VRT (audio)
Interview over Grand Hotel Europa bij Culture Club, Radio 1, VRT (audio)
Interview over Grand Hotel Europa bij Opium Radio 4 (audio)
Interview over Grand Hotel Europa en Noem het maar liefde bij De Stemming op L1 Radio (audio)
Recensie van Grand Hotel Europa in de Leeuwarder Courant en Tzum
Recensie van Grand Hotel Europa door Ronald Ohlsen van Tzum
Recensie van Grand Hotel Europa in De Limburger
Recensie van Grand Hotel Europa in Het Laatste Nieuws
Recensie van Grand Hotel Europa in Ons Erfdeel
Recensie van Grand Hotel Europa in de NCRV Gids
Essay van Liesbeth D’Hoker over Grand Hotel Europa
Recensie van Grand Hotel Europa bij Hebban
Essay van Lindy de Jong over Grand Hotel Europa voor Hebban
Recensie van Grand Hotel Europa voor Cutting Edge
Recensie van Grand Hotel Europa voor hhBest
Recensie van Grand Hotel Europa op het blog van Pascal Cornet
Recensie van Grand Hotel Europa op het blog van Bettina Grissen
Recensie van Grand Hotel Europa op het blog van Rogier Knipscheer
Recensie van Grand Hotel Europa op Ardnas
Recensie van Grand Hotel Europa voor MappaLibri
Recensie van Grand Hotel Europa voor De Leesclub van Alles
Recensie van Grand Hotel Europa voor Touristico
Vijf straffe redenen, volgens Marcel Vanthilt van Radio 1 VRT, om Grand Hotel Europa meteen te lezen
Interview met Ilja Leonard Pfeijffer over Grand Hotel Europa, de hotelbranche, Airbnb en toerisme voor Hospitality Managment
Verslag van de feestelijke overhandiging van het 50.000ste exemplaar van Grand Hotel Europa aan Femke Halsema, de burgemeester van Amsterdam
Radiouitzending rond de feestelijke overhandiging van het 50.000ste exemplaar van Grand Hotel Europa aan Femke Halsema, de burgemeester van Amsterdam, op Amsterdam FM (audio)
Bespreking van Grand Hotel Europa op BoekBuis (video)
Podcast over Grand Hotel Europa op Tzum (audio)
Interview door Ruth Joos over Grand Hotel Europa op het Passa Porta Festival, Brussel (video)
Interview door Dirk Vandenberghe over Grand Hotel Europa bij Boekenhuis Theoria in Kortrijk, België (video)
Ilja Leonard Pfeijffer leest het eerste hoofdstuk van Grand Hotel Europa in boekhandel Donner in Rotterdam (video)
Grand Hotel Europa in de wereldwijde bestsellerlijst van Il Libraio (in het Italiaans)
Interview door Graziano Graziani bij de Nederlandse ambassade in Rome over La Superba en Grand Hotel Europa (in het Italiaans, video)
Interview met Stella Seitun in HUMO, o.a. over de vraag of zij Clio is
Podcast van het Rijksmuseum over Caravaggio en Bernini
Vier columns in NRC Handelsblad over de wording van Grand Hotel Europa:
1. Stella kreeg Clio’s jurkje (16 juli 2018)
2. Wat wil het personage? (23 juli 2018)
3. De verkeerde kant op (30 juli 2018)
4. De kracht van fictie (6 augustus 2018)
Boektrailers voor Grand Hotel Europa:
Grand Hotel Europa – Trailer 1 – “Baliebel” (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 2 – “Blanke pagina” (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 3 – “De steeg” (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 4 – “Titiaan” (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 5 – “Toeristen” (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 6 – “De cape” (video)
Boektrailer in het Engels voor de Portugese editie van Grand Hotel Europa:
Ilja Leonard Pfeijffer apresenta Grand Hotel Europa (video)
Italiaanse boektrailers voor Grand Hotel Europa:
Grand Hotel Europa – Trailer 1 – La storia d’amore con Clio (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 2 – I luoghi e i misteri del libro (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 3 – L’identità europea (video)
Grand Hotel Europa – Trailer 4 – Il concetto di amore (video)
Grand Hotel Europa – Ilja Leonard Pfeijffer racconta (video)